Богдан Токарчук: «Лікар-ендоскопіст повинен уміти сьогодні не лише діагностувати хворобу, а й прооперувати хворого»

Частенько всім нам доводиться чути або ж брати безпосередню участь у розмовах про те, що причина загострення тої чи іншої хвороби криється в неправильно визначеному діагнозі. Лікували, мовляв, не ту хворобу.

І в тому, що люди інколи ставлять під сумнів правильність лікування хворого, є доля правди.

– І це не стільки пов’язано з кваліфікацією лікаря, – розповідає завідувач діагностичним відділенням КНП «Калуська ЦРЛ» Богдан Токарчук, – як із відсутністю можливості встановлення правильного діагнозу пацієнта. – Але це вже історія, так би мовити, минуле діагностики, яка вже навіть не з кожним роком, а буквально місяцями набирає все більшого розвитку.

– А якою є нині ситуація з проведенням необхідних сучасних діагностичних досліджень у Калуській ЦРЛ?
– Почну з того, що наше відділення обслуговує нині як стаціонарних хворих нашої лікарні, так і тих, хто потребує негайного діагностичних досліджень та амбулаторних хворих.
Медичний персонал відділення має нині все необхідне обладнання, зокрема два сучасні УЗД-апарати «Thoshiba», бронхоскоп, колоноскоп, ендоскопічне обладнання, велоерготестсистему та інше. І хоча більшість нашого обладнання було придбано 10 років тому, зокрема сучасні японські УЗД-апарати, відеоендоскопічна система ОLYMPUS, але загалом воно відповідає необхідному рівню діагностичних досліджень, постійно оновлюється, хоча, зрозуміло, завжди хочеться мати нове й більш сучасне обладнання.

А який був ваш шлях до посади завідувача відділення лікарні, чи довелося щось міняти в своїй кар’єрі?

– Можна сказати, що моя праця як лікаря після закінчення Івано-Франківського нині вже медичного університету пов’язана лише з Калуською ЦРЛ і безпосередньо її діагностичним відділенням. Після закінчення навчання в університету в період з 1998 по 2000 рік навчався на інтернатурі вже безпосередньо в лікарні. Потім став працювати лікарем-ендоскопістом, а з 2006 року очолюю колектив відділення. Так що я є вихованцем калуської школи діагностики і мій професійний ріст відбувався завдяки саме як нашим місцевим спеціалістам, зокрема Василю Абраму, так і таким відомим прикарпатським лікарям-ендоскопістам як Богдан Дяків та Тарас Дзвонковський.

– Ви сказали, що період найбільш суттєвого оновлення обладнання відділення припадає на 2010-2012 роки, а що вдалося придбати останнім часом?

– Зважаючи, що діагностика, зокрема, ультразвукове обстеження людського організму, дуже стрімко розвивається, ми в усі попередні роки не могли бути просто спостерігачами цього процесу. І навіть у період карантинних обмежень, пов’язаних з коронавірусом, вдалося придбати кілька нових УЗД-апаратів, один з яких – портативний.

Сприяють цьому як держава в особі Національної служби здоров’я України (НСЗУ), так і наші меценати й благодійники. Ось і минулого року був проведений благодійний вечір, організований місцевою владою та народним депутатом Едуардом Прощуком. Мета його проведення полягала в зборі коштів на придбання сучасної велоергометричної системи, якої найбільше потребували наші лікарі функціональної діагностики. І коли за результатами проведеного аукціону з’ясувалося, що для придбання цього обладнання ще не вистачає приблизно 200 тис гривень, то присутні на заході керівники найбільшого калуського підприємства, яким є «КАРПАТНАФТОХІМ», заявило, що їх товариство надасть таку суму. Таким чином ми маємо сьогодні це сучасне кардіологічне обладнання.

– Що можете, Богдане Вікторовичу, сказати про колектив відділення, чи не існує проблем зі спеціалістами, які вміють працювати на сучасному діагностичному обладнанні?

– Із цим проблем нині не існує. В останні роки колектив поповнився молодими спеціалістами-медиками. І нині у відділенні працюють два лікарі-ендоскопісти, до числа яких належу і я, п’ять лікарів з ультразвукової діагностики, два спеціаліста з функціональної діагностики, а також медичні сестри.
Хочу з цього приводу сказати, що всі лікарі відділення постійно підвищують свій фахових рівень, навчаючись на тематичних і спеціальних курсах та буваючи учасниками наукових семінарів та конференцій, зокрема й міжнародних.

– Що сьогодні є найбільш актуальним у проведенні саме ендоскопічних досліджень?

– Хочу з цього приводу відразу сказати, що сьогодні лікар-ендоскопіст це не лише той спеціаліст, який діагностує хворобу, а й бере безпосередньо участь у проведенні оперативних втручань.
Поєднання діагностики та водночас лікування хворого особливо стало актуальним сьогодні, коли відбувається дуже разюче омолодження ракових захворювань. Бо коли раніше від цих недуг потерпали в основному особи, яким 60 і більше років, то тепер з проблемами раку стикаються й молоді люди 30-літнього віку.
Отож, підсумовуючи вищесказане, ще раз наголошу, що сьогодні лікар-ендоскопіст повинен не лише зробити з допомогою сучасного обладнання діагностичне дослідження, а й провести мінінвазивним методом операцію з видалення, зокрема поліпа, якщо він був виявлений у товстому кишечнику.
Хочу з цього приводу також відзначити, що лікарі нашого відділення працюють у постійному контакті зі спеціалістами практично усіх інших відділень нашої лікарні. Особливо тісним цей зв’язок є у нас з хірургічним, кардіологічним, нейрохірургічним відділеннями, а також інвазивних методів діагностики та лікування й іншими.

Наскільки вплинула на роботу вашого відділення пандемія коронавірусу, а нині війна з росією?

– Карантинні обмеження позначилися, зрозуміло, на нашій роботі. Були, приміром, відмінені планові операції. І хоча нині ми загалом працюємо в звичному, якщо можна так сказати, режимі, але все ж напруга, постійне очікування чогось несподіваного й болючого, хвилює колектив. Але ми готові до нових випробувань, пов’язаних з війною, й віримо у нашу перемогу, в наші Збройні сили.
Записав Анатолій Гайовий.