Медичний заклад вторинного рівня
м. Калуш, вул. Медична, 6

Лілія Бойко: «Модернізація лабораторії дозволила суттєво збільшити кількість і якість досліджень»

Лілія Бойко: «Модернізація лабораторії дозволила суттєво збільшити кількість і якість досліджень»

Клініко-діагностична лабораторія КНП «Калуська ЦРЛ» є одним із тих підрозділів медичного закладу, який був у його складі з початку діяльності й залишається таким важливим і сьогодні. Адже загалом за рік тут нині виконується близько 800 тисяч різноманітних клініко-діагностичних досліджень, які здійснює колектив лабораторії. Очолює його Лілія Бойко – лікар-лаборант із майже 30-річним стажем роботи в медицині.

– Але розпочала я свою трудову діяльність після завершення навчання на біологічному факультеті Львівського держуніверситету, – розповідає Лілія Василівна, – не в Калуші, а на кафедрі загальної хімії Івано-Франківського медінституту. Згодом працевлаштувалася лікарем-лаборантом у Калуському шкірвендиспансері, через деякий час – завідувачкою лабораторії районної лікарні на вул. Каракая, а потім мені запропонували посаду завідувачки лабораторії головного медзакладу міста, яким є Калуська ЦРЛ. Було це приблизно 20 років тому.

– Які зміни відбулися за цей період?

– Сьогодні я без перебільшення можу сказати, що наша лабораторія за рахунок модернізації обладнання та впровадження новітніх технологій ведення досліджень стала потужним лабораторно-діагностичним центром як у Калуші, так і регіоні. Ми завжди беремо участь у національних та міжнародних проєктах з контролю якості, де показуємо добрі результати.

Постійного поступу вперед завдяки реалізації нових проєктів вимагає світова діагностика, яка розвивається дуже інтенсивно. І якщо ти не йдеш вперед, то мимоволі залишаєшся позаду. Особливо відчутним є нині розвиток у молекулярній генетиці, діагностиці ракових захворювань, і саме в цих напрямках нам потихеньку потрібно рухатися. Уже зараз ми досліджуємо біоматеріал на наявність збудника туберкульозу методом полімеразно-ланцюгової реакції.

Особливо відчутним став прогрес щодо освоєння нових видів діагностичних досліджень у нашій лабораторії після того, як приблизно десять років тому міська рада придбала сучасні автоматизовані гематологічні, біохімічні та імуноферментні аналізатори. Їх наявність дала нам можливість виконувати нові види досліджень, зокрема розширити кількість аналізів з біохімії, впровадити нові імунологічні, які за своєю спеціалізацією та методикою вирізняються від тих, які ми робили раніше. Тож саме модернізація лабораторії дозволила нам суттєво збільшити кількість і якість досліджень.

– А яке із освоєних колективом досліджень особливо порадувало?

– Приємно було після завершення робіт над кожним новим видом лабораторних досліджень. Але все-таки найбільше зусиль ми доклали для впровадження п’яти методик з визначення патології плода у вагітних жінок.

Свідченням складності проведення такого дослідження є те, що сьогодні практично в жодному державному чи комунальному медзакладі районного рівня його не проводять. Здебільшого це роблять в обласних лікувальних установах та приватні медичні підприємства.

– Що стосується приватних лабораторій, то їх у нашому місті з’являється все більше й більше. Чи не створюють вони вам, так би мовити, конкуренцію?

– Інколи й у мене складається враження, що пункти забору матеріалу для приватних лабораторій будуть у скорім часі в кожній багатоповерхівці. Але їх діяльність практично не позначається на роботі лабораторії Калуської ЦРЛ. Адже основним нашим завданням є обслуговування пацієнтів нашої лікарні та жіночої консультації і ми загалом забезпечуємо всі необхідні дослідження.

Що стосується приватних лабораторій, особливо таких всеукраїнських мереж, як «Сінево» й інших, то вони сьогодні мають теж своє місце, роблячи високотехнологічні дослідження з дуже вузьких напрямків клінічної діагностики. Частину із таких вузькопрофільних лабораторних досліджень ми теж маємо можливість впровадити, але вони будуть дуже дороговартісними, зважаючи на їх малу кількість. Тоді як приватні мережі лабораторій збирають такі аналізи з цілого регіону та навіть України і десь в одному місті, зокрема у Львові чи навіть Києві, їх досліджують.

З огляду на специфіку та методику таких досліджень, це суттєво здешевлює вартість самих аналізів. Але, повторю, останнім часом ми суттєво збільшили кількість наших досліджень і коли, приміром, раніше на проведення аналізів на захворювання щитовидної залози нашим пацієнтам слід було звертатися в приватні лабораторії, то тепер ми їх робимо в себе.

– Що можете сказати про колектив лабораторії? Чи є всі необхідні спеціалісти для виконання завдань?

– Сьогодні в нашій лабораторії працюють 38 фахівців, з яких приблизно 70 відсотків мають вищу кваліфікаційну категорію. Усі наші лаборанти мають середню медичну освіту, а лікарі-лаборанти та біологи – вищу. Працівники лабораторії розподілені за напрямками проведення досліджень, яких у нас є нині шість: загальноклінічні, гематологічні, цитологічні, біохімічні, імунологічні й мікробіологічні дослідження біоматеріалу. А ще всі вони – чудові й компанійські жінки, які дуже дружні та доброзичливі.

– Що в планах, чи вистачає необхідного для роботи обладнання?

– Найперше ми, як матері, дружини, хочемо миру, щоб був у державі спокій, завершилася війна й усі могли зосередитися лише на праці та сім’ях. Є і в нашому колективі працівниці, в яких сини нині воюють. Важко сьогодні всім, а їм – особливо.

Що стосується наших перспектив, то хоча ми сьогодні знаходимося серед лідерів в області за кількістю досліджень, які впровадили, але знову ж таки, аби рухатися й надалі вперед, розвиватися, зокрема розширювати імунологічні дослідження, то нам буде необхідний хоча б ще один автоматичний імунологічний аналізатор. Є велике бажання впровадити в життя «рідинну» цитологію, але це дуже дороговартісна методика. З приводу можливостей його придбання ми вже мали розмову з керівництвом Калуської ЦРЛ, яке запевнило, що підтримує наше бажання щодо збільшення переліку та якості надання послуг.

Хоча ми добре розуміємо й те, що вирішення цього питання, як і багато інших, залежатиме від фінансового стану лікарні.

– Що б ще хотіли сказати на завершення нашої розмови?

– Найперше всім – завершення війни та перемоги у ній, добра в наших домівках, а працівницям лабораторії бажаю міцного здоров’я, професійного росту та жіночого щастя.

Розмову записав Анатолій ГАЙОВИЙ.
На знімку (зліва направо): Лілія Бойко, лаборант Ольга Федина, біохімік Уляна Олійник, біолог Ірина Ільїна.