Медичний заклад вторинного рівня
м. Калуш, вул. Медична, 6

У Калуській ЦРЛ відбулися збори трудового колективу, де йшлося про підписання колдоговору, виплату надбавок й інше…

У Калуській ЦРЛ відбулися збори трудового колективу,  де йшлося про підписання колдоговору, виплату надбавок й інше…

14 лютого у Калуській ЦРЛ відбулися збори трудового колективу, на порядку денному яких було два питання: про підписання колективного договору та про виплату надбавок до заробітних плат медичних працівників та регулювання оплати праці за відпрацювання годин понад ставку медичному персоналу.

На збори були запрошені адміністрація закладу, представники профспілки, головний бухгалтер, медичні працівники, депутати міської та обласної рад та журналісти місцевих ЗМІ.

Як повідомила завідувачка фізіологічного відділення пологового будинку Леся Григорів, ініціативна група скликала збори для того, щоб врегулювати конфлікт, який вже став назрівати між адміністрацією закладу і колективом через відсутність комунікації.
За її словами, медиків хвилює оплата праці, створення умов для роботи працівників та перебування пацієнтів, бо в адміністрації на всі звернення відповідь одна: «У нас нема грошей».

Леся Григорів зазначила, що в Калуській ЦРЛ нині мало уваги приділяється тому, як вносяться в електронну систему випадки прийому пацієнтів лікарями, проведенню навчання персоналу, а також висловила занепокоєння щодо функціонування впродовж років благодійного фонду, на який надходили кошти за надання платних послуг, та раціональності витрат і відсутності нового колдоговору.

Тривожні сигнали озвучив і лікар-хірург Дмитро Жабровець: не підписання колективного договору, скорочення санітарок і медсестер, але збільшення адміністрації.

«Ми їхали і вчилися за свої кошти, щоб заробляти гроші установі. Якщо й надалі не буде умов тут, лікарі підуть у приватні структури», – наголосив він.

На відсутність оплати за січень за відпрацьовані понаднормові години за інших, які хворіли, говорив лікар-анестезіолог Віталій Неживело.

Про обов’язкову виплату оздоровчих, а також доплат до базової ставки в 20 тис. гривень та приведення до законодавчих норм зарплат керівника і заступників наголошував лікар-анестезіолог пологового будинку – Василь Кулик.

Конфлікту нема. Є робочі питання

Натомість генеральний директор Калуської ЦРЛ Іван Красійчук, якому надали слово після виступів представників трудового колективу, наголосив, що у лікарні нема ніякого конфлікту, а є робочі питання.

Адміністрація постійно комунікує із заступниками, завідувачами відділень і старшими медичними сестрами, які своєю чергою повинні доносити всю інформацію в колективи.

Щодо благодійного фонду керівник зазначив, що це штучно створене питання. Насправді це був спосіб, щоб заклад міг вижити і отримувати кошти за надані послуги. Кожна копійка там облікована.

Стосовно збільшення посад Іван Красійчук зазначив, що «ніколи не буде тримати когось, кого не треба». Проте заклад почав працювати в нових умовах, тому необхідно було вводити посаду спеціаліста, який би здійснював контроль за внесенням в електронну базу даних, щоб чітко було видно, хто що заробив. Водночас він погодився, що контроль за цим не був належним.

Питання оновлення обладнання Іван Олексійович так само, як і колеги, вважає болючим. Це робилося частково і не влаштовувало лікарів. Але не все так просто, як видається. Щодо оплати понаднормово відпрацьованих годин, то тут, за його словами, є чимало питань, які не врегульовані відповідними документами. Вийшло так, що хто робив багато, той втратив. Проте керівник пообіцяв, що доплати таки будуть зроблені.

Також І. Красійчук акцентував, що вихід із ситуації – це ретельна фіксація всіх пацієнтів в електронній системі й оптимізація. Наразі адміністрація аналізує показники 2021 року і буде вживати заходи, бо «є такі, які ходять на роботу і нічого не роблять». А щодо колективного договору, то керівництво у ньому теж зацікавлене і вважає, що треба виробити алгоритм і спокійно працювати та заробляти кошти.

Більше прозорості і контролю

Своєю чергою Калуський міський голова Андрій Найда, який був присутній на зборах, наголосив, що такі питання виникають, бо нема прозорості. А стосовно колдоговору додав: якщо залишаються якісь неврегульовані моменти по надбавках, то його можна прийняти за основу, а потім при потребі вносити зміни.

«Хто заважає це зробити трудовому колективу чи профспілці? Ініціатива ж має йти від вас. Якщо адміністрація ігнорує, то треба це фіксувати на папері і звертатися у відповідні інстанції», – зазначив голова.

Більш детально на проблемних моментах в роботі зупинилася заступниця міського голови Наталія Кінаш, яка раніше працювала в цьому колективі. Зокрема наголосила, що саме через відсутність обліку і контролю за внесенням в електронну систему охорони здоров’я лікарня втратила понад 4 млн грн, адже кошти НСЗУ нараховує від того, що вноситься. Відповідно генеральному директору через це оголосили догану.

Проте, на переконання заступниці, відповідальність за це лежить не лише на керівникові закладу, а й на завідувачах відділень. І до працівників, які не вносять у систему даних і не сідають за комп’ютер, повинні застосовуватись управлінські рішення, бо в іншому випадку це розцінюється як бездіяльність. Нічого не заробляти і отримувати свої 20 тисяч – такого бути не повинно.

Також Н. Кінаш додала, що нарахування заробітної плати у січні стало проблемою не лише для Калуської ЦРЛ, аналогічна ситуація виникла у керівників медзакладів по всій Україні. Причиною було те, що постанову про підвищення базового рівня заробітної платні до 20 тисяч для лікарів та 13,5 тисяч для медсестер прийняли, а механізму нарахування не розробили. І лише 12 січня внесли деякі роз’яснення. Стало зрозуміло, що оклади і тарифна сітка не міняються. У цю базову ставку 20 тисяч входить вже все, і насправді вийшла зрівнялівка.

Зрозуміло, що більшість закладів не мають можливості виплатити такі зарплати, тому НСЗУ вводить додатковий пакет щодо дофінансуванню різниці. На нього претендуватиме і Калуська ЦРЛ. Але якщо заклад отримуватиме цей пакет, то керівник вже не має права платити працівникам жодних інших надбавок і преміальних. Принцип такий: заробляйте – і тоді виплачуйте. Всі надбавки мають бути в межах фонду заробітної плати, а надходження залежать від того, що вноситься в систему НСЗУ.

Щодо заробітної плати генерального директора ЦРЛ Наталія Кінаш зауважила, що вона менша від зарплатні інших керівників. А тепер її ще й перерахують у відповідності до постанови: при розрахунку окладу керівника береться до уваги середня зарплатня медичних працівників+60%.

У результаті міський голова зобов’язав керівника усунути недоліки щодо контролю – за місяць, а новий колективний договір укласти до липня.

Що кажуть цифри?

Також на зборах виступила бухгалтер ЦРЛ, яка поінформувала про надходження від НСЗУ та витрати на зарплатню, медикаменти й харчування. Так, за минулий рік від НСЗУ лікарня отримала 184,7 млн грн, з яких лише на виплату зарплатня пішло 161,6 млн грн. У місяць було орієнтовно по 15,4 млн грн надходжень і 13,5 млн грн видатків на зарплату і 3,8 млн грн на медикаменти. Стосовно прогнозів на цей рік, то лікарня в місяць має заробити 17,7 млн грн, в той час як лише на зарплату піде 15 млн грн. Тож допоки не зміниться тарифна політика на послуги від НСЗУ, при таких надходженнях і видатках говорити про якийсь розвиток закладу нема сенсу. Це бюджет виживання.

У підсумку на зборах було прийняту рішення розробити в місячний термін проєкт колективного договору.