Медичний заклад вторинного рівня
м. Калуш, вул. Медична, 6

Іван Кадоб’янський: «Наше відділення в Калуській ЦРЛ є базовим для лікування інсультів, де блок інтенсивної терапії функціонує в режимі 24/7»

Іван Кадоб’янський: «Наше відділення в Калуській ЦРЛ є базовим для лікування інсультів, де блок інтенсивної терапії функціонує в режимі 24/7»

Інсульт – це те захворювання, від якого найбільше помирає людей не лише в Україні, а й у світі. Але в даному випадку треба всім розуміти, що для рятування життя людини з ознаками інсульту, а особливо ішемічного (інфаркту головного мозку), та успішного лікування не можна втрачати дорогоцінний час. Несвоєчасне звернення хворого до медзакладу чи запізнілий виклик «швидкої» для доставки його до лікарні, в якій надається спеціалізована допомога таким пацієнтам, може призвести до найгіршого – смерті людини.

В Івано-Франківській області є чимало медзакладів вторинного та третинного рівнів, де можуть приймати пацієнтів з інсультами в стаціонарних загальних неврологічних відділеннях. Але вони не відповідають всім вимогам і критеріям щодо оснащеності відповідним медичним обладнанням для встановлення правильного діагнозу й надання кваліфікованої медичної допомоги пацієнтам, які госпіталізуються в межах «терапевтичного вікна». Та передусім там не можуть проводити тромболітичну терапію при гострих ішемічних інсультах й цілодобово моніторити стан хворих.

Статусу таких спеціалізованих відділень чи медичних центрів на Івано-Франківщині наразі відповідають лише п’ять закладів охорони здоров’я. В тому числі і КНП «Калуська ЦРЛ». Лікарня в Підгірках має укладений договір з Національною службою здоров’я України на лікування інсультів у відділенні судинної неврології з використанням методу тромболітичної терапії за пакетами медичних послуг і Програмою медичних гарантій, прийнятою на 2021 рік.

– У лікуванні хворих на інсульт сьогодні немає в світі більш сучасного методу, ніж тромболітична терапія, – говорить завідувач відділення судинної неврології Калуської ЦРЛ Іван Кадоб’янський. – Проведення цієї процедури кваліфікованими фахівцями в рамках «терапевтичного вікна» дозволяє зменшувати смертність та інвалідизацію інсультних пацієнтів. І наше відділення в Калуській ЦРЛ є базовим для лікування інсультів. У ньому водночас можуть отримувати необхідну медичну допомогу 30 хворих, перебуваючи на ліжках загальних палат, а також є блок інтенсивної терапії (дві палати з трьома ліжками з протипролежневими матрацами в кожній), який функціонує в режимі 24/7. У палатах цього блоку, які оснащені кардіомоніторами та де до ліжок підведений і централізовано подається кисень, проходять лікування хворі з гострим порушенням мозкового кровообігу. За ними цілодобово ведеться спостереження нашим лікарським та медсестринським персоналом.

– Чи достатньо в штаті вашого відділення лікарів та інших працівників для надання всебічної медичної допомоги госпіталізованим пацієнтам?

– Крім мене, лікарями-неврологами працюють Любомира Капець, Вікторія Кірциянова, Наталія Тимків, Ольга Москалик та Надія Петрина. Всі вони – висококваліфіковані фахівці, які сумлінно виконують свої обов’язки. Також у штаті є 10 медсестер, які працюють у відділі, та 6 медсестер, котрі закріплені за палатами блоку інтенсивної терапії. А із 10 санітарок відділу троє – це прибиральниці, одна сестра-господиня, одна буфетниця, інші – палатні санітарки.

У палатах блоку інтенсивної терапії цілодобово працюють дві медсестри і черговий лікар-невролог.

– З черговою хвилею збільшення кількості захворювань людей на COVID-19 адміністрації Калуської ЦРЛ для госпіталізації та лікування таких пацієнтів знову довелось розгорнути додаткові «ковідні» ліжка в різних стаціонарних відділеннях. Ця вимушена реорганізація в медзакладі у зв’язку з масовим поступленням хворих на коронавірус якимось чином позначилась на роботі вашого відділення?

– Ні. В нас не розміщували і не лікували ковідних хворих, а також з відділення не переносились кудись-інде ліжка для надання медичної допомоги таким пацієнтам.

Неврологічне відділення Калуської ЦРЛ працює в ургентному режимі, надаючи невідкладну медичну допомогу всім, в кого діагностуємо інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, та незалежно від місця проживання хворого. Ми лікуємо пацієнтів із субарахноїдальними крововиливами, геморагічними, ішемічними інсультами, гострими цереброваскулярними патологіями. При гострому ішемічному інсульті хворим проводимо процедуру тромболітичної терапії.

Відколи використовуєте цей сучасний метод для лікування пацієнтів?

– Почали його застосовувати 10 років тому. Тобто тромболітична терапія вже не є для нас новинкою в практичній діяльності. Але раніше були перебої в постачанні дороговартісного препарату «Актилізе», який допомагає звільнити судини, що живлять головний мозок, від тромбів та проводити ефективне лікування мозкових ішемічних інсультів упродовж перших годин захворювання.

– І скільки процедур тромболітичної терапії вже проведено з початку 2021 року у відділенні судинної неврології Калуської ЦРЛ?

– Тринадцять, і продовжуємо працювати надалі. Проведення тромболітичної терапії для пацієнтів є безкоштовним, вартість препарату оплачує НСЗУ.

– Для пацієнта з ішемічним інсультом, як уже наголошувалося, критично важливо запобігти втраті часу від появи перших симптомів захворювання до початку проведення тромболітичної терапії. А коли, відповідно до рамок «вікна терапевтичних можливостей», цю медичну процедуру ще не буде пізно розпочати, щоб вона ефективно вплинула на наслідки перебігу інсульту в пацієнта?

– Ідеальний варіант – до години після захворювання, трохи гірший – до трьох годин, а в крайньому випадку – до 4,5 год. після перших симптомів інсульту. Іншими словами, «вікно терапевтичних можливостей» охоплює період послідовних клітинних і субклітинних реакцій, що відбуваються впродовж перших декількох годин від початку розвитку гострого порушення мозкового кровообігу, коли адекватна тромболітична терапія може зменшити розміри ураження мозку і поліпшити стан хворого на інсульт.

– Скільки зараз хворих перебуває на лікуванні у палатах блоку інтенсивної терапії та безпосередньо у відділенні судинної неврології?

– У блоці – четверо, тобто два ліжка ще залишаються вільними і їх можуть зайняти нові пацієнти у важких станах, якщо таких доведеться госпіталізувати. А в палатах відділення наразі зайняті хворими 16 ліжок із 30-ти. І взагалі останнім часом у нас хворих трохи поменшало. Не можу пояснити, з чим це пов’язано. Але були і такі періоди, коли відділення ними практично повністю було заповнене.

– Як пересічному перехожому, який на вулиці побачить, що людині стало погано, розпізнати ознаки інсульту?

– Необхідно людину попросити, щоб вона щось вам сказала. Якщо вона не може нічого вимовити, або мова її буде невиразною, то по цьому вже можна підозрювати інсульт. Далі слід подивитися на обличчя людини. Якщо є асиметрія – обличчя перекошене – друга ознака інсульту. Також можна попросити людину підняти обидві кінцівки. Коли вона не може це виконати, то цього вже буде достатньо, щоб набрати номер «103» і повідомити, що в людини підозра на інсульт.

Але ніколи не потрібно займатися самолікуванням. Бригада екстреної швидкої медичної допомоги, яка прибуде до місця виклику, огляне хворого, перевірить симптоми інсульту і вже за розробленими та відомими їй маршрутами пацієнта доставить до найближчого спеціалізованого медичного закладу чи центру, де виконується системна тромболітична терапія. Також якщо ви хворієте гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом чи церебральним атеросклерозом та виявили у себе вищепелічені симптоми, – не чекайте, а викликайте швидку медичну допомогу.

Самі медпрацівники відділення не хворіють на COVID-19?

– Наразі всі здорові та працюють. Переважна більшість працівників відділення вже вакциновані двома дозами, хтось – однією.

Розмову вів Василь ГОЛИНСЬКИЙ.