Медичний заклад вторинного рівня
м. Калуш, вул. Медична, 6

Ярослав Мороз: «Коли прооперований пацієнт з лікарні йде додому, задоволений станом свого здоров’я, то й мені приємно»

Ярослав Мороз:  «Коли прооперований пацієнт з лікарні йде додому, задоволений станом свого здоров’я, то й мені приємно»


Він влився в лікарський колектив урологічного відділення КНП «Калуська ЦРЛ» у 2004 році, яким тоді завідував і зараз керує лікар-уролог Василь Питлик. Разом з Василем Михайловичем вітав молодого лікаря-уролога, випускника Івано-Франківської медичної академії Ярослава Мороза з приходом в урологічну команду стаціонару в Підгірках і старший ординатор, лікар-уролог Роман Гірчак.

Відтоді вони вже 17 років працюють пліч-о-пліч в урологічному відділенні лікарні, кваліфіковано, професійно та якісно надаючи урологічну допомогу не тільки мешканцям Калуського району, а й інших населених пунктів Івано-Франківської області та сусідніх областей. І в тому, що впродовж кількох останніх років урологічне відділення КНП «Калуська ЦРЛ» продовжує залишатися на Івано-Франківщині провідним щодо надання допомоги й лікування пацієнтів при захворюваннях нирок, сечоводів, сечового міхура, простатичної залози, чоловічих статевих органів з використанням європейських і світових методик та сучасного обладнання, є і безпосередня заслуга лікаря Ярослава Мороза.

– Прийшовши в урологічне відділення КНП «Калуська ЦРЛ» з досвідом знань, які отримав у медакадемії, – пригадує Ярослав Петрович, – звісно, на перших порах я тут набував практичні навики й покращував свої вміння з діагностики й лікування урологічних патологій завдяки підтримці старших і досвідчених лікарів Василя Питлика і Романа Гірчака. Їхнє плече я завжди відчував і під час операцій.

А найскладніша з них для мене, мабуть, була не в перші роки роботи в урологічному відділенні, а пізніше, коли ми почали освоювати малоінвазивну урологію і ще не мали достатнього досвіду з проведення оперативних втручань. Коли вперше довелося залишитись уже самому з хворим і за спиною ніхто в тебе не стояв, хто б міг допомогти, то ця операція була найскладнішою не з технічного боку, а в тому плані, що треба було приймати рішення самому і до кінця якісно виконати свою роботу. Все пройшло успішно, а я зрозумів, що даремно трохи хвилювався.

Уродженець і мешканець Івано-Франківська Ярослав Мороз відверто зізнався, що в перші три роки своєї лікарської діяльності в урологічному відділенні КНП «Калуська ЦРЛ» ще працював і в обласній клінічній лікарні.

– В Івано-Франківську в цій лікарні я трудився за сумісництвом черговим лікарем невідкладної (екстреної) допомоги у вільний від основної роботи час, – говорить Ярослав Петрович. – За графіком, погодженим керівництвом клініки, приходив сюди на чергування тільки у нічні зміни. А зранку на відповідну годину приїжджав до Калуської ЦРЛ і працював тут до 17:00. Із збільшенням кількості хворих у стаціонарі приділяти належну увагу пацієнтам, поєднуючи дві роботи, стало проблемно.

– Тепер теж, наскільки мені відомо, ви маєте ще одне місце роботи – в медичному центрі «Медюніон». Це правда?

– Так, але це в Калуші. І працюю тут лікарем-урологом у позаробочий час двічі на тиждень з 17:00 до 19:00. За попередніми записами в цій приватній клініці оглядаю, консультую пацієнтів, проводжу обстеження з використанням наявного сучасного обладнання, призначаю лікування, виконую різні лікувальні, операційні процедури тощо. Однак моїм основним місцем є урологічне відділення КНП «Калуська ЦРЛ». Крім того, в консультативній поліклініці, яка функціонує в лікарні, приймаю пацієнтів, які звертаються за допомогою до уролога, маючи направлення чи без нього. Тут, якщо мною буде визначена така потреба, вони можуть відразу пройти лабораторні чи діагностичні обстеження, отримати при виявленні захворювання діагноз і проконсультуватися щодо амбулаторного чи стаціонарного лікування.

– З якими проблемами найчастіше звертаються до вас чоловіки і чи забезпечені сьогодні калуські лікарі-урологи необхідними інструментами та сучасним обладнанням для діагностики та лікування урологічних патологій?

– Звернення бувають різні. Але зазвичай багато чоловіків звертаються до нас з приводу порушення сечовипускання, еректильних розладів. Проблема сечопуску турбує і жінок. Також левову частку нашої роботи доводиться приділяти пацієнтам з сечокам’яною хворобою.

Щодо інструментів та обладнання, то урологічне відділення багато чого нового й сучасного отримало в 2010 році. Потім щось ще докуповувалося, тому наші лікувально-операційні можливості значно покращилися порівняно з попередніми роками. І це відчувають пацієнти, віддаючи перевагу урологічному відділенню КНП «Калуська ЦРЛ» при виборі стаціонарного лікування.

У нас працює кабінет літотрипсії, до якого було придбано електрогідравлічний літотриптор та інструменти для малоінвазивних втручань. Це обладнання дозволяє без хірургічного втручання лікувати пацієнтів із сечокам’яними хворобами, безболісно дробити ниркові камені, видаляти їх, лікувати різні урологічні захворювання.

Також за допомогою сучасного обладнання й відповідних інструментів ми можемо проводити малоінвазивні втручання на передміхуровій залозі. Це великий прогрес в урології, бо тепер багато операцій проводяться без скальпеля навіть пацієнтам з важкими супутніми захворюваннями. Деякі з них ми навіть називаємо операціями одного дня. Бо насправді, якщо зранку прооперувати пацієнта, ввечері він вже може піти додому.

– Ви проходили якісь курси, переймали в когось досвід, щоб освоїти це новітнє обладнання та навчитися його використовувати в лікуванні та оперуванні пацієнтів за європейськими й світовими методами?

– Робота лікаря – це постійне навчання: систематично беру участь у науково-практичних конференціях як всеукраїнського так і міжнародного рівня, що підтверджено великою кількістю сертифікатів, новими знаннями та практичними навиками.

– Малоінвазивні методи лікування й оперування хворих ви використовуєте вже, можна сказати, 11 років. Чи за цей період вдалося вишукати й випробувати нові можливі види таких оперативних втручань?

– Авжеж. І збільшити кількість операцій також. Щороку в урологічному відділення відбувається до 270 різних операцій, з яких приблизно 50-60 малоінвазивних на передміхуровій залозі. Останні проводяться фактично мною і Василем Питликом. Роман Гірчак переважно займається сечокам’яними хворобами й ударно-хвильовою літотрипсією.

– Що вам за період лікарської практики в урологічному відділенні КНП «Калуська ЦРЛ» найбільш приємне закарбувалося в пам’яті?

– Хорошого було багато. Але завжди, коли прооперований пацієнт з лікарні йшов додому, задоволений станом свого здоров’я, то й мені було приємно.

– А що б побажали чоловікам?

Кожному чоловікові періодично слід відвідувати уролога, щоб уникнути розвитку патологій, пов’язаних з сечовидільною і репродуктивною системою організму. Чоловікам після 40 років рекомендовано хоча б один раз на рік проходити профілактичний огляд, старшим – двічі на рік. Але якщо в когось з’являються вищезгадані симптоми, больові відчуття в нирках чи якісь еректильні розлади, то не потрібно зважати на вік і періодичність оглядів, а негайно звертатися до лікаря-уролога за професійною допомогою.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.